क्षयरोगको परिक्षण गर्ने मेशिन जडान

८,कार्तीक कालिकोट। कालिकोट जिल्लामा अब क्षयरोग तथा टिभि रोगको परीक्षण सुरु हुने भएको छ। संकास्पद अबस्थाका क्षयरोगीको सुक्ष्मदर्शक यन्त्रवाट सामान्य परीक्षण गर्ने गरीए पनि अब आधुकि मेसिन ( Gene X–port )मेसिनवाट कालिकोट जिल्लामा पहिलो पटक क्षयरोगको परीक्षण हुने भएको हो ।

सोमबार प्रमुख जिल्ला अधिकारी कृष्णप्रसाद आचार्यले एक कार्यक्रमका बिच कोभीड अस्पतालमा यो सेवाको उत्द्याटन गर्नु भएको छ । उद्घाटन गर्दै प्रमुख जिल्ला अधिकारी आर्चायले अव क्षयरोग लागेको संका लागेमा बिरामिलाई (Gene X–port) परिक्षण हुने भएको हुदा जिल्ला वासीलाई ठुलो राहत भएको बताउनुभयो । यसको नियमित संचालनको लागी र भरपर्दो सेवा दिन जनशक्तिको अपुक हुन नदिन निर्देशन दिदै । अव भरपर्दो क्षरोगको परिक्षण गर्न अव जिल्ला वाहिर जानु पर्ने अवस्थाको अन्त्य भएको बताउनुभयो ।

यस्तै अस्पताल प्रमुख डाक्टर रत्नबिर सुनारले विगतमा सामान्य विधिवाट क्षरोगको परिक्षण गरेपनी अव विश्वासिलो तरवरमा (Gene X–port)  बाटै जिल्लामा परिक्षण गर्न पाउनु गौरवको विषय रहेको बताउनुभयो । किड्स नेपाल र सेभ द चिल्ड्रेनको सहयोगमा मेशिन उपलव्ध भएको किड्स नेपाल नेपालका प्रतिनिधि बिशाल शाहीले बताउनुभयो ।

जनस्वास्थ्य कटक महतले कालिकोट अस्पताल विगतका दिनहरु भन्दा सुधार हुदै गएको बताउनुभयो । जनशक्ति देखी, मेशिन औजार उपकरणको अभाव झेल्दै आएको अस्पतालले विस्तारै सवै सेवा उपलब्ध गराउदै आएको बताउनुभयो ।

यो सेवा कर्णाली प्रदेशका दश वटा जिल्ला मध्य कालिकोट गरी ५ वटा जिल्लामा संचालन भएको छ । यो भन्दा पहिले क्षरोगको परिक्षण गर्न जिल्ला वाहिर जानु पर्ने अवस्था रहेको थियो । जिल्लामै अत्याधुनिक मेशिनबाट परिक्षण हुने भएपछी अव जिल्ला वाहिर जान पर्ने बाध्यता हटेको छ । क्षरोगको संख्यामा कमी आएपनी यसको प्रभावकारी परिक्षण नहुदा संख्या कम भएको देखिन्छ अव यस मेशिनबाट परिक्षण गर्दा क्षरोगीको संख्यामा वृद्धी हुन सक्ने अनुमान गरीएको छ ।